Ortodoncja

 

APARATY ORTODONTYCZNE

Można podzielić na aparaty zdejmowane – ruchome i stałe.

W naszym gabinecie stomatologicznym znajdziecie państwo możliwość leczenia ortodontycznego wszystkimi typami aparatów ortodontycznych. Zajmujemy się leczeniem ortodontycznym w Szczecinie od 14 lat.

 

APARATY RUCHOME

mają tą zaletę, że można je wyjąć z jamy ustnej w czasie jedzenia, oraz podczas szczotkowania zębów. Zapewnia to łatwą i skuteczną higienę jamy ustnej.

Niestety wadą tego typu aparatów jest konieczność współpracy w noszeniu aparatu. Czas noszenia aparatu zaleca specjalista ortodonta w zależności od wady zgryzu, fazy i typu leczenia. Zazwyczaj czas noszenia ruchomego aparatu ortodontycznego wynosi 14 godzin na dobę.

 

STAŁE APARATY  ORTODONTYCZNE

Stałe aparaty ortodontyczne są przyklejane w bezpieczny sposób do powierzchni zęba na czas leczenia ortodontycznego. Zaletą tego typu aparatów ortodontycznych jest fakt, że działają one przez cały czas, gdyż nie ma możliwości wyjęcia ich z jamy ustnej.

Zamki stosowane w przypadku aparatów stałych mogą być:  metalowe lub ceramiczne. Jest wiele typów aparatów na rynku stomatologicznym, ale nie martw się – twój dobry ortodonta w Szczecinie pomoże Ci wybrać odpowiedni  dla Ciebie aparat ortodontyczny.

APARATY STAŁE METALOWE

Metalowe zamki ortodontyczne cechują się dużą wytrzymałością występują w wersji srebrnej lub złotej. W naszym gabinecie stomatologiczno-ortodontycznym w Szczecine oferujemy Państwu piękne jasno-złote aparaty ortodontyczne.  W przypadku pacjentów z alergią na nikiel stosuje się zamki bezniklowe.

złoty aparat ortodontyczny szczecin

APARATY STAŁE SAMOLIGATURUJĄCE

Aparaty samoligaturujące cechują się niskim tarciem podczas przemieszczania zębów. Zamki ortodontyczne są specjalnie zaprojektowane, dzięki obecności metalowej klapki nie ma potrzeby stosowania elastycznych ligatur w celu utrzymania łuku ortodontycznego. Filozofia leczenia aparatami samoligaturującymi opiera się na stosowaniu niskich, stałych sił biologicznych. Zmniejsza to odczucie dyskomfortu u pacjenta po aktywacji aparatu. Latwiejsza jest również higiena jamy ustnej. Wizyty aktywacyjne z aparatem samoligaturującym powinny odbywać się w naszym gabinecie stomatologiczno-ortodontycznym w Szczecine  co 6-8 tygodni.

aparat samoligaturujący Empower AO szczecin

APARATY STAŁE ESTETYCZNE

Stałe aparaty ortodontyczne mogą być również wykonane z estetycznych materiałów – w kolorze zęba lub przezroczystych. W sposób znaczny zmniejsza to widoczność aparatu.

 

APARATY JĘZYKOWE (zamki przyklejane są od strony językowej/ podniebiennej zęba) zostały stworzone z myślą o pacjentach, którzy marzą o pięknym uśmiechu bez potrzeby noszenia widocznego aparatu ortodontycznego, są wspaniałym wyborem dla pacjentów wymagających dużej estetyki.

aparaty ortodontyczne językowe szczecin

Zamki są umieszczone od strony języka, więc niewidoczne. Przy pomocy tego typu aparatów można wyleczyć większość wad zgryzu.

Aparatem lingwalnym można również skrócić czas leczenia pacjenta, gdyż siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają. Odczuwanie  bólu podczas przemieszczania zębów jest mniejsze niż w przypadku aparatów stałych wargowych. Problemem może być przyzwyczajenie się do obecności aparatu w początkowych okresach leczenia i podrażnienia języka. Objawy te jednak mijają mniej więcej po okresie 1 tygodnia. Aparat taki jest niestety trochę droższy od aparatów wargowych.

 

WIEK A LECZENIE ORTODONTYCZNE:

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w praktycznie każdym wieku. Konsultacja ortodontyczna u dziecka w wieku 7 lat jest standardem na świecie. Jest to świetny moment, aby wykryć nieprawidłowości i wprowadzić postępowanie profilaktyczne, lub aktywne leczenie ortodontyczne. Na leczenie ortodontyczne  zapraszamy do naszego ortodonty i stomatologa dla dzieci w Szczecinie. Aparat ortodontyczny może być zastosowany w każdym wieku. Na leczenie ortodontyczne u dorosłych pacjentów nigdy nie jest za późno.

JAK WYGLĄDAJĄ KOLEJNE ETAPY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO?

1. Najpierw pacjent umówiony zostaje na konsultację ortodontyczną do naszego specjalisty ortodonty dr n. med. Katarzyny Lubińskiej. Na tej wizycie Pani doktor wysłucha zgłaszanych przez ciebie problemów i twoich oczekiwań, oraz odbędzie się ocena warunków zgryzowych. Najlepiej jeśli masz świeżo wyleczone wszystkie zęby i zgłosisz się z aktualnym pantomogramem (dotyczy pacjentów od 7 roku życia). Jeśli będzie potrzeba wykonane zostaną wyciski zębów i dostaniesz skierowanie na wykonanie dodatkowych zdjęć rtg, lub zostaniesz skierowany na dodatkową konsultację do lekarzy innych specjalności np. do periodontologa, chirurga szczękowo-twarzowego. Ważne jest, aby podejść multidyscyplinarnie do twojego problemu.

2. Po zebraniu wszystkich wyników przeprowadzonych badań przedstawiony zostanie indywidualny plan leczenia. Dowiesz się jak będzie wyglądało twoje leczenie ortodntyczne, zostaną ci przedstawione różne rodzaje aparatów spośród, których będzie można wybrać ten najskuteczniejszy i najbardziej odpowiedni dla ciebie. Przedstawiony zostanie przybliżony czas leczenia i kosztorys. Czas leczenia zależy od tego jak skomplikowana jest twoja wada zgryzu, jaki masz rodzaj aparatu i czy czynnie uczestniczysz w procesie leczenia (tzn. zgłaszasz się zawsze na wyznaczone wizyty aktywacyjne i w razie jaikichkolwiek awarii aparatu, oraz czy stosujesz się do zaleceń specjalisty – np. nosisz systematycznie zalecone wyciągi elastyczne).

3. Rozpoczynasz leczenie ortodontyczne!!!
Aparaty zdejmowane/ruchome: Na tej wizycie dostaniesz aparat zdejmowany i dr n. med. Katarzyna Lubińska wytłumaczy ci jak go używać . Zazwyczaj aparat zdejmowany należy nosić minimum 14 godzin w ciągu doby. Sukces leczenia w dużym stopniu zależy od współpracy i pilności pacjenta.

Aparaty stałe: Dr n. med. Katarzyna Lubińska przygotuje odpowiednio twoje zęby do przyklejenia zamków ortodontycznych. Zakładanie aparatu nie boli. Pozycjonowanie zamków odbywa się w sposób niezmiernie precyzyjny, więc założenie aparatu ortodontycznego na jeden łuk zajmuje około godziny czasu. Pani doktor odpowie na wszystkie twoje pytania i wytłumaczy ci jak skutecznie dbać o higienę podczas noszenia aparatu i jak postępować z delikatnym aparatem aby uniknąć awarii.

4. Przebieg leczenia ortodontycznego – wizyty ortodontyczne: W procesie leczenia ortodontycznego konieczna jest współpraca pacjenta. Aparat ortodontyczny musi być aktywowany na każdej wizycie kontrolnej. Pani doktor powie ci kiedy zgłosić się na wizytę aktywacyjną. Zależy to od tego jak bardzo złożona jest twoja wada zgryzu, jaki jest moment procesu leczenia i jaki rodzaj aparatu stosujesz. Zazwyczaj odbywają się one co miesiąc i trwają około 20 minut. Być może dostaniesz do domu, na pewnym etapie leczenia wyciągi elastyczne, które należy nosić w sposób przedstawiony indywidualnie przez naszego specjalistę dr n.med. Katarzynę Lubińską. Na każdej wizycie otrzymasz odpowiedzi na twoje pytania i udzielone zostaną ci informacje na temat postępów leczenia.

5. Zakończenie aktywnego leczenia ortodontycznego i zdejmowanie aparatu ortodontycznego (odklejenie zamków):
Wizyta trwa od 40 (1 łuk) -80 minut (2 łuki), delikatnie i bezboleśnie zdejmujemy aparat ortodontyczny i oczyszczamy zęby, wykonane zostaną wyciski. Specjalista ortodonta dobierze odpowiedni dla twojego indywidualnego przypadku sposób retencji. Przyklejone zostaną stałe retainery lub/i wykonamy dla ciebie zdejmowane retainery. Dowiesz się jak często masz je nosić i przez jak długi okres czasu. Teraz twoje wizyty kontrolne będą odbywać się: pierwsza 2 miesiące po zdjęciu aparatu, a potem już tylko co pół roku.

Pamiętaj, że  pozytywny wynik leczenia ortodontycznego gwarantuje dobry ortodonta, ale ostateczny efekt leczenia zależy też od Ciebie, więc pamiętaj o terminie wizyt kontrolnych w naszym gabinecie stomatologiczno-ortodontycznym w Szczecine.

ZALECENIA DLA PACJENTA ORTODONTYCZNEGO

  1. Higiena jamy ustnej. Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Należy stosować środki dostępne na rynku, zawierające fluor (chyba, że lekarz zaleci inaczej). W przypadku niestosowania się do powyższego zalecenia, dla zachowania zdrowych zębów, lekarz może zadecydować o konieczności zdjęcia aparatu.
  2. Przestrzeganie harmonogramu wizyt. Wizyty ortodontyczne odbywają się w zależności od rodzaju aparatu co 4-8 tygodni. Nie zgłaszanie się na wizyty powoduje przedłużenie leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku uszkodzenia aparatu konieczne są dodatkowe wizyty w celu usunięcia usterki i zabezpieczenia prawidłowego działania aparatu.
  3. Czynne uczestniczenie w procesie leczenia. Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają aktywnego uczestnictwa pacjenta w procesie leczenia. Dotyczy to konieczności codziennego noszenia wyciągów międzyszczękowych, wyciągów zewnątrzustnych i aparatów retencyjnych itd.. Brak zaangażowania i systematyczności ze strony pacjenta spowoduje zahamowanie postępów leczenia. Konieczne jest też zgłaszanie na bieżąco swoich spostrzeżeń, dyskomfortu i niepokoju dotyczącego leczenia. Dobra komunikacja pacjent lekarz zwiększa twoje bezpieczeństwo.

4. Wzmożona ostrożnoś. Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby pacjenta, gdyż istnieje konieczność jego bezpiecznego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Z tego powodu jest on narażony na uszkodzenia w przypadku braku ostrożności ze strony pacjenta. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie np.: długopisem, ołówkiem lub palcem. Stan po leczeniu jest wypadkową zbiorowego wysiłku ortodonty, personelu gabinetu, ale również pacjentów i ich rodziców. Piękny uśmiech i zdrowie zębów zależą również od pacjenta.