ORTODONCJA SZCZECIN

W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele opcji leczenia ortodontycznego, od aparatów stałych metalowych do niewidocznych, przezroczystych aparatów stałych i zdejmowanych. Każde z tych rozwiązań ma swoje zastosowania. Lekarz ortodonta dysponuje specjalistyczną wiedzą, aby rozważyć wszystkie możliwości, w oparciu o zmienne takie, jak: wiek, kierunek wzrostu żuchwy,  różnice w wielkości zębów i inne. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia do indywidualnego pacjenta. Bardzo ważnym jest wybór lekarza ortodonty prowadzącego. Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że aby zostać specjalistą ortodontą trzeba najpierw skończyć 5 lat studiów stomatologicznych i zostać lekarzem stomatologiem, a następnie dostać się na specjalizację z ortodoncji i przejść 3-4 letnie szkolenie zakończone państwowym egzaminem specjalizacyjnym CEM. Dr n. med. Katarzyna Lubińska jest lekarzem stomatologiem i specjalistą ortodontą.  Pani doktor posiada również tytuł doktora nauk medycznych w dziedzinie ortodncji. Ukońzyła 4 letnie Studia Doktoranckie w Zakładzie Ortodoncji PUM. Prowadziła badania naukowe na temat związku wad zgryzu z przerostem migdałka gardłowego. Nadal prowadzi zajęcia ze studentami stomatologii w  Zakładzie Ortodoncji PUM oraz uczestniczy w mięzynarodowych konferencjach i kongresach ortodntycznych.    W zaplanowaniu leczenia ortodontycznego oprócz solidnej wiedzy  posiłkujemy się również  nowoczesnymi technikami cyfrowymi stosując skaner wewnątrzustny  iTero dzięki,  któremu eliminujemy etap pobierania wycisków masą wyciskową.  Cyfrowe  modele 3D pomagają precyzyjnie zaplanować leczenie ortodontyczne. Korzystamy z oprogramowania cyfrowego Ortho CAD do analizy modeli, oraz z narzędzi ułatwiających komunikację z pacjentami jak Invisalign Outcome Simulator. Dzięki funkcji Time Lapse pacjent może zobaczyć, jak będzie przebiegać przemieszczanie jego zębów na drodze do uzyskania idealnego, wymarzonego uśmiechu. Stosujemy nowoczesne materiały, doskonałej jakości.

STAŁE APARATY ORTODONTYCZNE

Tradycyjne aparaty ortodontyczne składają się z metalowych zamków przymocowanych do zębów i z drutów, które są wprowadzone do zamków ortodontycznych i przytrzymywane przez ligatury elastyczne lub metalowe. Zamki ortodontyczne są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej. Druty są wykonane ze stopów metali i zapewniają stałą, delikatną siłę przemieszczającą zęby. W naszym gabinecie w Szczecinie stosujemy malutkie zamki ortodntyczne Mini Master produkowane w USA przez firmę American Orthodontics. Jak sama nazwa wskazuje są one w wersji mini i nie rzucają się w oczy. Pacjenci uwielbiają swoje delikatne zameczki, a jeszcze bardziej cieszą się podczas wybierania kolorowych ligatur na każdej wizycie.  

STAŁY APARAT  Iconix

Aparaty stałe metalowe z pozłacanymi zamkami w wersji eleganckiej , estetycznej.  Dają poczucie luksusu i wyjątkowości.  Zapewniają wytrzymałość, funkcjonalność i doskonałą estetykę.

APARAT STAŁY ESTETYCZNY, SZAFIROWYRadiance Plus 

Stałe aparaty ortodntyczne z estetycznymi transparentnymi zamkami są najczęściej wybierane przez dorosłych pacjentów, którzy cenią sobie dyskrecję i piękny wygląd. Dodatkowo w tym przypadku możemy również zastosować powlekane łuki ortodontyczne, które sprawiają, że aparat jest jeszcze mniej widoczny. Ligatury w tym przypadku są przezroczyste, perłowe  lub delikatnie błękitne.  Zamki kosmetyczne Radiance Plus to najnowsza generacja pięknych i bardzo wytrzymałych zamków.

Każdy zamek Radiance Plus wykonany jest  z krzyształu – wyhodowanego szafiru, który zaraz po diamencie jest jednym z najtwardszych materiałów w przyrodzie.  Kryształ jest szlifowany i polerowany na gorąco, aż do powstania z niego precyzyjnego i  prawie niewidocznego zamka ortodontycznego. Niedawno opublikowane badania w American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics oceniają Radince Plus, jako najbardziej półprzezroczysty ze wszystkich testownych zamków ortodntycznych,  monokrystalicznych.

STAŁE APARATY  ORTODONTYCZNE SAMOLIGATURUJĄCE

Stałe aparaty samoligaturujące różnią się tym od zamków tradycyjnych, że nie trzeba stosować ligatur elastycznych. Zamek jest tak skonstruowany, aby jego klapka trzymała drut ortodontyczny. Zmniejsza to tarcie podczas przesuwania się zębów i sprawia że możemy stosować mniejsze siły podczas leczenia ortodontycznego. W naszym gabinecie stomatologicznym stosujemy zamki Empower 2, które są w pełni  interaktywne, lub w pełni pasywne, albo są kombinacją systemu Dual Activation ™.

 Zastosowano tu opatentowaną Advanced Smile Technology ™Zamek Empower 2 został zaprojektowany z myślą o wygodzie i celach leczenia ortodontycznego. Każdy zamek Empower 2 jest zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami i zawiera najnowocześniejszą technologię o wysokiej wydajności, oraz zapewnia wszechstronność leczenia ortodontycznego.      

STAŁE APARATY ORTODTYCZNE SAMOLIGATURUJĄCE ESTETYCZNE

Zamki samoligaturujące są również piękne i mało widoczne. Zadowolą nawet najbardziej wymagających pacjentów. W naszym gabinecie stosujemy zamki Empower 2 Clear, które zostały zaprojektowane pod kątem wydajności i piękna. Wykonane są z materiału polikrystalicznego zapewniającego bezkompromisową wytrzymałość i cudowną estetykę. Dzięki wykorzystaniu modelowania CAD i komputerowej symulacji została poprawiona ich wytrzymałość mechaniczna. Zamki te mają specjalnie zaprojektowaną podstawę zwiększającą ich przyczepność do zęba. Klapki metalowe są tutaj bardzo wytrzymałe co zwiększa przyleganie drutu ortodntycznego do zamka. Stosowane siły są niskie, a dolegliwości podczas leczenia ortodontycznego zredukowane do minimum i wszystko to przy doskonałej estetyce.  Mogą się Państwo zapoznać z informacjami na temat zamków samoligaturujących na stronie producenta klikając w poniższy link.

https://www.americanortho.com/products/self-ligating-brackets/empower-clear-brackets/ 

APARATY STAŁE JĘZYKOWE

(zamki przyklejane są od strony językowej/ podniebiennej zęba) zostały stworzone z myślą o pacjentach, którzy marzą o pięknym uśmiechu bez potrzeby noszenia widocznego aparatu ortodontycznego, są wspaniałym wyborem dla pacjentów wymagających dużej estetyki.

Zamki są umieszczone od strony języka, więc niewidoczne. Przy pomocy tego typu aparatów można wyleczyć większość wad zgryzu.

Aparatem lingwalnym można również skrócić czas leczenia pacjenta, gdyż siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają. Odczuwanie  bólu podczas przemieszczania zębów jest mniejsze niż w przypadku aparatów stałych wargowych. Problemem może być przyzwyczajenie się do obecności aparatu w początkowych okresach leczenia i podrażnienia języka. Objawy te jednak mijają mniej więcej po okresie 1 tygodnia. Aparat taki jest niestety trochę droższy od aparatów wargowych.

NAKŁADKI  PROSTUJĄCE ZĘBY – ALIGNER

Nakładki prostujące zęby są wykonane z przezroczystego, cienkiego materiału tak, aby pasowały idealnie do zębów pacjenta. Pacjenci muszą je nosić odpowiedzialnie zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty. Tworzona jest seria nakładek, które zmieniane są zazwyczaj co 2-3 tygodnie. Zęby są przesuwane o ułamek milimetra za każdym etapem. Zaletą dla pacjentów jest fakt, iż nakładki mogą być zdjęte do jedzenia i szczotkowania zębów co ułatwia spożywanie posiłków i higienę jamy ustnej. Czas leczenia i ilość zastosowanych nakładek różni się w zależności od sytuacji zgryzowej danego pacjenta. Leczenie planowane jest indywidualnie dla pacjenta za pomocą oprogramowania ortodontycznego. W naszym gabinecie ortodontycznym stosujemy skaner iTero do wykonania wycisku cyfrowego i stworzenia modelu 3D zębów naszego pacjenta. Leczenie Invisalign planowane jest z użyciem oprogramowania Ortho CAD i Invisalign Outcome Simulator. 

Alternatywą jest też metoda Orthocaps, nakładki wytwarzane w Niemczech z ogromną precyzją.

Wszystkie przedstawione metody leczenia świetnie sprawdzają się u współpracujących, świadomych pacjentów. Pamiętajcie, że sukces leczenia ortodontycznego w dużej mierze zależy właśnie od pacjenta. Warto się postarać i systematycznie zgłaszać na wizyty ortodontyczne, stosować się do zaleceń lekarza, jak również przestrzegać higieny jamy ustnej. W procesie leczenia bardzo istotne jest dbanie o aparat ortodontyczny,  delikatne obchodzenie się z nim, jak również ostrożne spożywanie posiłków. Zmniejsza to ilość awarii i powoduje, że leczenie jest bardziej wydajne.