Bonding Zębów

Bonding zębów (dental bonding) to stomatologiczna procedura kosmetyczna. Polegająca na bezinwazyjnej odbudowie zębów za pomocą specjalnego estetycznego materiału.

Wielu pacjentów zgłasza się do naszego gabinetu nie tylko z krzywymi zębami, ale również z zębami startymi, pokruszonymi, lub o nieprawdłowej budowie korony.

Często zdarza się, że z powodu wady zgryzu krzywe zęby nie kontaktują się ze sobą w sosób prawidłowy i dochodzi do ich nierównomiernego starcia. O ile w przypadku bocznych zębów pacjenci zazwyczaj nie zauważają tego problemu to w przypadku zębów przednich stanowi to już ogromny problem estetyczny i powoduje, że pacjent podświadomie nie uśmiecha się szeroko. Bonding, oraz leczenie ortodontyczne są tutaj doskonałym i bezinwazyjnym rozwiązaniem.

 Z pokruszonymi i startymi zębami zgłaszają się do dentysty również pacjenci cierpiący na bruksizm. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z chronicznym stresem każdego dnia, u niektórych osób stres rozładowowywany jest właśnie poprzez zaciskanie zębów, lub jeszcze gorzej zgrzytanie zębami. W tym przypadku warto jest odbudować starte, skrócone zęby, które tracą harmonijne proporcje i zaczynają wyglądać na beczułkowate. Krótkie górne siekacze niejednokrotnie nie są widoczne w uśmiechu. Mamy wtedy wrażenie, że osoba jest bezzębna co podświadomie powoduje, że jest ona postrzegana jako starsza niż w rzeczywistości. Dla pięknego i harmonijnego uśmiechu ważne jest aby zachowane były proporcje między długościa i szerokościa koron zębowych. Wskaźnik szerokość/wysokość siekaczy powinien wynosić 0,75 do 0,78. Dentysta wykonujący bonding prowadzi w tym przypadku również leczenie bruksizmu. Pacjent po odbudowie zębów powinien zakładać do spania specjalne przezroczyste nakładki zapobiegajace zaciskaniu/zgrzytaniu zębami i następowemu uszkodzeniu tkanek zębów. 

 Jeszcze innym wskazaniem do wykonania bondingu są zęby uszkodzone na skutek urazu. Urazy zębów są częstsze w przypadku wystających do przodu górnych siekaczy. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj bonding złamanego zęba wykonany przez dentystę, a następnie leczenie ortodontyczne u specjalisty ortodonty w celu uniknięcia epizodów urazowych w przyszłości. W naszym gabinecie stomatologicznym w Szczecinie wykonujemy obydwie powyższe procedury.

Bonding zębów może okazać się pomocnym rozwiązaniem także u pacjentów ze szparowatością. Niewielkie luki między zębami można zamknąć poszerzając koronę kliniczną zęba za pomocą kosmetycznego materiału kompozytowego, dobranego idealnie do koloru zębów pacjenta.  W przypadku braku harmonii między takimi samymi zębami po prawej i lewej stronie łuku zębowego konieczna może być poprawa kształtu i wielkości jednoimiennych zębów. Często zdarza się, że drugie siekacze górne różnią się od siebie po prawej i lewej stronie łuku zębowego. Lekarz dentysta może zastosować wtedy bonding aby nadać ładny kształt zębom i sprawić aby prawa i lewa strona uśmiechu były identyczne.

Zalety bondingu:

  1. Procedura bezinwazyjna. Dzięki specjalnym materiałom wiążącym (bond) tkanki zęba z estetycznym materiałem kompozytowym używanym do rekonstrukcji zębów, nie ma konieczności szlifowania zębów tak jak w przypadku wykonywania koron protetycznych porcelanowych/ceramicznych.
  2. Estetyka i rozjaśnienie zębów. Do bondingu można użyć bardzo jasnych materiałów, co po uprzednim wybieleniu zębów da nam naturalny i hollywoodzki uśmiech. Używane przez nas nowoczesne kompozyty nie ulegają przebarwianiu i wystarczy raz na kilka miesięcy profesjonalnie oczyścić – wypiaskować zęby aby uśmiech pozostał rozjaśniony i olśniewający.
  3. Cena bondingu- przystępne koszty. Koszt wykonania bondingu jest znacznie niższy od kosztu protetycznych koron porcelanowych/ceramicznych. Cena bondingu to około 200-350 zł, koszt o wiele niższy w porównaniu z ceną koron porcelanowych od 1000- 2000 zł.