LICÓWKI PORCELANOWE SZCZECIN

CZYM SĄ LICÓWKI DENTYSTYCZNE?

Licówki dentystyczne (lub licówki estetyczne) są bardzo cienkimi laminatami ceramicznymi nakładanymi na powierzchnię zębów. Wykonjuje się je na zębach, które stwarzają problemy estetyczne, takie jak kolor, kształt i / lub położenie. Należą do mało inwazyjnych uzupełnień protetycznych i mogą być stosowane przede wszystkim do rozwiązywania problemów estetycznych. Takich jak na przykład przebarwienia, plamy na zębach, niewielkie przesunięcia, wady szkliwa.

CZYM SĄ LICÓWKI NIEINWAZYJNE?

Licówki nieinwazyjne wykonywane są bez szlifowania powierzchni zęba. Nie jest tu konieczne powierzchowne znoszenie warstwy szkliwa zębowego. Wystarczy zastosować specjalny system wiżący szkliwa zęba z materiałem kompozytowym. Lekarz stomatolog wykonuje licówkę budując ją ze spaecjalnego bardzo estetycznego materiału. Oczywiście zazwyczaj pacjenci chcą, żeby ich zęby po zakończonym leczniu były jaśniejsze, w związku z tym lekarz dentysta wybiera kolor licówek razem z pacjentem.  W przypadku, gdy wykonujemy kilka licówek w odcinku przednim łuku zębowego możemy stworzyć naprawdę estetyczny i hollywoodzki uśmiech.  Dodatkową zaletą jest fakt, iż lecznie takie odbywa się podczas jednej wizyty u stomatologa.

KIEDY PREFEROWANE SĄ LICÓWKI DENTYSTYCZNE?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii estetycznych materiałów ceramicznych licówki są tak cienkie, że w niektórych przypadkach nie jest już nawet konieczne szlifowanie zębów, są idealnym rozwiązaniem dla estetyki zębów i rozwiązywania problemów, takich jak małe złamania lub zużycie spowodowane zjawiskami, takimi jak bruksizm . Starając się być coraz bardziej zachowawczym, należy oceniać poszczególne przypadki, aby zrozumieć potrzebę rekonstrukcji odbudowywanych zębów, a tym samym okreslić czy konieczne jest zastosowanie koron protetycznych, czy wystarczy zastosowanie licówek pełnoceramicznych. W przypadku gdy struktura zęba nie jest naruszona a chodzi jedynie o uzyskanie lepszej estetyki polecane są licówki a nie korony protetyczne.

A WIĘC LEPSZE LICÓWKI DENTYSTYCZNE CZY KORONY?

Punkt odniesienia jest następujący: dla tego samego optymalnego wyniku z estetycznego i funkcjonalnego punktu widzenia staramy się wdrożyć jak najmniej inwazyjną terapię dla naszego pacjenta. Oczywiście wiele zależy od stanu uzębienia pacjenta; na przykład w niektórych przypadkach możemy wybierać między licówkami dentystycznymi a koronami. Występują również sytuacje gdy wskazane jest zastosowanie koron protetycznych np. w przypadku zębów po leczeniu kanałowym. Zęby są tutaj osłabione i występują zazwyczaj znaczne ubytki materiału zębowego jeśli chodzi o koronę zębową. Większą stabilność odbudowy da nam w tym przypadku korona protetyczna na metalu,lub bardziej estetyczna na cyrkonie tzw. korona pełnoceramiczna.