Scaling i piaskowanie

 

Profesjonalne czyszczenie zębów to zabieg terapeutyczny wskazany w celu usunięcia uporczywych złogów nazębnych i kamienia osadzonych na zębach i poddziąsłowo.  Profesjonalne oczyszczanie zębów jest niezwykle ważne, aby zachować zdrowe zęby, chroniąc je przed próchnicą i innymi chorobami zębów i dziąseł, takimi jak choroby przyzębia i zapalenie dziąseł.

Niestety pacjent nie jest w stanie poradzić sobie z usunięciem kamienia sam podczas codziennej higieny jamy ustnej. Nawet bardzo drobiazgowa i ostrożnie przeprowadzana higiena jamy ustnej nie jest w stanie wygrać z już powstałym kamieniem nazębnym. W rzeczywistości, domowa higiena jamy ustnej ogranicza się do usuwania bakterii i resztek jedzenia osadzonych na szkliwie zębów, lub  w przestrzeniach międzyzębowych, ale nie może wyeliminować płytki nazębnej i kamienia nazębnego ukrytych pod dziąsłem lub w trudno dostępnych miejscach za pomocą samej szczoteczki do zębów.

Usunięcie kamienia nazębnego i poddziąsłowego możliwe jest dzięki zastosowaniu profesjonalnych narzędzi stomatologicznych tzw. scalerów ultradzwiękowych.

Na zakończenie zabiegu wykonuje się profesjonalne polerowanie koron zębów. Zmniejsza to ryzyko ponownego powstawania kamienia nazębnego przy prawidłowej higienie jamy ustnej w domowych warunkach.

PŁYTKA NAZĘBNA:

jest zlepkiem złożonym z resztek pokarmu i rozkładających się komórek błony śluzowej, bakterii i produktów ich metabolizmu. Płytka nazębna ściśle przylega do zęba, ale jest w dużej  mierze usuwana w domowych procedurach higieny jamy ustnej, wykonywanych zwykle po każdym posiłku.

KAMIEŃ NAZĘBNY/PODDZIĄSŁOWY:

resztki płytki nazębnej, które nie zostały usunięte za pomocą szczoteczki do zębów, nici dentystycznej, płukania, lub irygacji przechodzą proces mineralizacji i przekształcają się w twardą substancję zwaną kamieniem nazębnym. Nieusuwalny przy zastosowaniu zwykłych metod higienizacyjnych. Może być on usunięty tylko w gabinecie stomatologicznym podczas profesjonalnego scalingu.

 

KORZYŚCI Z PROFESJONALNEJ HIGIENIZACJI:

Profesjonalne czyszczenie zębów jest niezwykle korzystne, ponieważ oprócz zapobiegania wielu chorobom zębów i dziąseł zapewnia również godne pozazdroszczenia zdrowie zębów, nawet w długim okresie.

  • Całkowicie usuwa kamień nazębny i poddziąsłowy: profesjonalne czyszczenie zębów nie ogranicza się do eliminowania kamienia nazębnego na powierzchni zębów, ale głęboko nawet w  przestrzeniach międzyzębowych i poddziąsłowych.
  • Zapobiega rozwojowi próchnicy, chorób przyzębia i zapaleń dziąseł – gingivitis.
  • Sprawia że zęby są lśniące
  • Wybiela zęby
  • Leczy stan zapalny dziąseł
  • Zmniejsza nadwrażliwość zębiny
  • Wzmacnia szkliwo
  • Zapobiega powstawaniu recesji dziąseł
  • Skutecznie usuwa plamy z zębów
  • Zapobiega przedwczesnej utracie zębów
  • Skutecznie zwalcza brzydki zapach z jamy ustnej

CZĘSTOTLIWOŚĆ PROFESJONALNEGO CZYSZCZENIA ZĘBÓW:

 Zalecane  jest wykonywanie profesjonalnego czyszczenia zębów co sześć miesięcy, lub przynajmniej raz na rok u zdrowych pacjentów.

Co 3 miesiące u pacjentów cierpiących na choroby jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku zapalenia dziąseł, zaniku tkanek przyzębia w przebiegu zapalenia przyzębia, oraz u pacjentow z wadami zgryzu. Zrotowane zęby również mogą utrudniać dostęp podczas szczotkowania.
Co najmniej raz w roku profesjonalnemu czyszczeniu zębów powinno towarzyszyć badanie stomatologiczne: w ten sposób dentysta może ocenić stan zdrowia zębów.

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologiczno – ortodontycznego w Szczecinie na profesjonalne czyszczenie i wybielanie zębów.

CZY PROFESJONALNE CZYSZCZENIE ZĘBÓW JEST BOLESNE?

Profesjonalne czyszczenie stomatologiczne jest na ogół wykonywane bez znieczulenia, chyba że dentysta zdecyduje inaczej lub na prośbę pacjenta. Niektórzy w rzeczywistości cierpią na skrajną wrażliwość zębiny, co może czynić ze scalingu i piaskowania prawdziwą torturę. W gabinecie dr n.med. Katarzyny Lubińskiej w Szczecinie pacjent otoczony  jest troskliwą opieką i w razie potrzeby dentysta stosuje znieczulenie, aby zapewnić komfort pacjentowi.
Jednak w większości przypadków profesjonalne czyszczenie zębów – wykonywane na zdrowych zębach – jest dobrze tolerowane przez pacjenta, nawet w przypadku braku znieczulenia.
Pomimo tego, że jest to prawie bezbolesny zabieg, czasami pacjenci skarżą się na mniej lub bardziej znaczący dyskomfort podczas i zaraz po czyszczeniu zębów. Ogólnie rzecz biorąc, odczuwane podrażnienie lub pieczenie jest proporcjonalne do ilości kamienia nazębnego i płytki nazębnej na zębach: wyraźnie, im więcej zmineralizowanej płytki nazębnej i bakterii należy wyeliminować, tym większy będzie dyskomfort odczuwany podczas czyszczenia zębów. Dokładniej, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia podczas czyszczenia zębów, nie zaleca się dopuszczania do zbyt długiego czasu (ponad 12 miesięcy) między jednym zabiegiem a drugim.

JAK TO PRZEBIEGA?

Czyszczenie dentystyczne odbywa się w kilku etapach:

  • Usunięcie kamienia nazębnego i płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów, w przestrzeniach międzyzębowych i pod dziąsłami. Wszystko jest wykonywane za pomocą specjalnych ostrych i sterylnych narzędzi, które oscylują z bardzo wysoką częstotliwością, rozbijają konglomeraty kamienia, niszcząc zarazem bakterie.
  • Piaskowanie – usunięcie osadów i plam z zębów za pomocą piaskarki – specjalnego urządzenia kierującego strumień piasku/pudru stomatologicznego na zęby. Może być zabiegiem uzupełniającym skaling lub w przypadku braku kamienia jedynym zabiegiem z pominięciem scalingu.
  • Uwaga: działanie odbarwiające wywierane przez substancje ścierne używane podczas czyszczenia zębów wykonywane jest wyłącznie na zewnętrznych miejscach zębów (te najgłębsze nie są usuwane). Aby uzyskać pełne i skuteczne wybielanie zębów,należy zastosować inne produkty wybielające , poddając się kolejnej procedurze tzw. wybielaniu (procedura ta nie ma nic wspólnego z czyszczeniem dentystycznym).
  • Polerowanie zębów
  • Zastosowanie lakierów zawierających fluor wcelu wzmocnienia i remineralizacji szkliwa zębów , zapobiegania erozji i zwiększenia odporności zębów na atak bakterii
  • Ewentualnie w razie potrzeby zastosowanie specjalnej pasty do zapobiegania lub minimalizowania nadwrażliwości zębiny u predysponowanych / chorych pacjentów.
  • Po czyszczeniu zębów pacjent dokładnie przepłukuje usta wodą, aby usunąć resztki pasty dentystycznej. Wskazane jest, aby odczekać co najmniej godzinę przed jedzeniem lub spożywaniem słodkich napojów.

Profesjonalna sesja czyszczenia zębów obejmuje również precyzyjny spersonalizowany program instruktażowy zapewniający dokładną higienę jamy ustnej. W ten sposób zęby mogą pozostać zdrowe i lśniące przez długi czas.

JAK PRZEPROWADZAĆ HIGIENĘ JAMY USTNEJ?

Dobry dentysta w Szczecinie wyjaśni, jak skutecznie dbać o higienę jamy  ustnej:

  • Myj zęby co najmniej trzy razy dziennie, możliwie natychmiast po każdym posiłku lub przekąsce.
  • Używaj wysokiej jakości pasty do zębów
  • Alternatywnie można stosować wybielające pasty do zębów, ale te najdelikatniejsze, mało abrazyjne, aby zapobiec zużywaniu szkliwa zębów.
  • Używaj przynajmniej raz dziennie nitki dentystycznej lub irygatora.
  • Stosuj płukanki antyseptyczne do ust wzbogacone fluorem
  • W miarę możliwości używaj zwykłej szczoteczki o średniej twardości włosia lub szzczoteczki sonicznej.

Dobry stomatolog jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowia zębów, ale nie można zapominać o higienie jamy ustnej. Realizacja tych prostych kroków każdego dnia (i kilka razy dziennie) daje możliwość zwiększenia efektu terapeutycznego wywieranego przez profesjonalne czyszczenie zębów. Dbanie o zęby jest gwarancją zdrowia jamy ustnej i zapobiega próchnicy, oraz innym schorzeniom jamy ustnej.