Prawidłowe mycie zębów- jakie nawyki powinno się wypracować?

Na samym początku należy podkreślić, iż prawidłowa higiena jamy ustnej to regularne mycie zębów. Od małego dziecka rodzice starają się wpoić swoim pociechom, że zęby powinny być myte 2 razy dziennie prze około 2 minuty. Czy tak jest na pewno? W poniższym artykule dowiesz się między innymi jak zrobić to prawidłowo oraz wiele innych istotnych informacji!

Prawidłowa higiena jamy ustnej

W obecnym czasie coraz częściej dentyści apelują aby myć zęby częściej niż tylko 2 razy dziennie, bowiem jest to stanowczo za mało! Zaleca się, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, bowiem dzięki temu szybciej można się pozbyć zalegających w zakamarkach bakterii. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na mycie tak częste mycie zębów, dlatego w tej sytuacji należy dbać o higienę jamy ustnej rano i wieczorem, aczkolwiek warto robić do dokładnie.

Czy wiesz, że czyszczenie jamy ustnej składa się z 4 etapów? Zaliczają się do nich:

Precyzyjne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z zastosowaniem nici dentystycznych.

Mycie zębów należy rozpocząć od zastosowania nici dentystycznej, powinieneś wiedzieć, że szczotkowanie usuwa tylko niewielką część płytki nazębnej. Natomiast profesjonalna nić dentystyczna dociera tam gdzie nie sięgają włókna szczoteczek. Nie wolno się bać, bowiem właściwe nitkowanie nie rani w żadnym stopniu dziąseł. Co istotne? Zapobiega również powstawaniu chorób przyzębia. Jak prawidłowo używać nić dentystyczną?

  • Należy owinąć kawałkiem nici końce palców wskazujących.
  • Wsunąć nić skośnie między zęby i delikatnie oczyszczać powierzchnie zębów wykonując ruchy góra dół.
  • W przypadku zdrowego przyzębia nie ma potrzeby wprowadzania nitki poddziąsłowo, nie należy tego robić gdyż może to być szkodliwe.
  • Aby wyjąć nić z górnych zębów należy ciągnąć ją w dół i odwrotnie w przypadku dolnych zębów
  • Pamiętaj, aby do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami używać tylko i wyłącznie świeżych fragmentów nici.
  • Irygator jest świetną alternatywą dla nitki międzyzębowej. Świetnie sprawdza się również u pacjentów ortodontycznych, noszących aparaty ortodoontyczne stałe.

Właściwe szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów.

Podczas szczotkowania zębów należy umyć wszystkie powierzchnie zębowe: żujące, podniebienne/językowe i policzkowe. Najczęściej stosowaną metodą szczotkowanaia zębów dla osób dorosłych jest metoda roll. Na czym polega ta metoda? Zaleca się aby wywijać szczoteczkę ruchem obrotowo-wymiatającym. Jest to tzw. metoda dziąsło-zęby. Ważne aby kierunek przesuwania szczoteczki był od dziąsła do powierzchni żującej zębów – dziąsło powinno być zaciągane w kierunku korony zęba. Chroni to przed powstawaniem recesji dziąseł, czyli ich uciekania w kierunku korzenia. Co warto mieć na uwadze? To, iż płytka nazębna gromadzi się również z tyłu zębów, przy linii dziąseł, dlatego najlepiej sprawdzić czy dotarłeś szczoteczką wszędzie. Jeśli chodzi o włosie szczoteczki, powinno być sredniej twardości. Nie powinno się używać twardych szczoteczek do zębów. Miękkie szczoteczki można stosować po zabiegach chirurgicznych. Wielu pacjentów ceni sobie również wygodę i skuteczność stosowania szczoteczek elektrycznych, lub jeszcze lepiej sonicznych. Stanowia one świetną alternatywną w stosunku do szczoteczek tradycyjnych, manualnych. Istnieje wiele metod szczotkowania zębów, najlepszym rozwiązaniem jest zgłosić się do dentysty po poradę i dobranie najlepszej metody szczotkowania w zalezności od wieku i stanu jamy ustnej.

Oczyszczanie języka

Pamiętaj, gdy zęby są już wyszczotkowane należy oczyścić język. Wszystkie bakterie oraz nalot, który gromadzi się na języku powinno się czyścic  szczoteczką. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie włosia i pocieranie języka w przód i tył. Postęp w technologii związanej ze stomatologią sprawił, iż dzisiaj można także skorzystać ze specjalnej skrobaczki, która służy do higieny języka.

Płukanie jamy ustnej

Gdy wszystkie zabiegi zostaną zakończone jamę ustną należy dokładnie przepłukać wodą lub specjalnym płynem do płukania. Płyn do płukania ma bardzo wiele zalet między innymi:

  • Zapobiega osadzaniu się bakterii na zębach
  • Pozostawia wrażenie świeżości na dłuższy czas

W sytuacji, gdy nie wiesz jakim płyn do płukania jamy ustnej wybrać, warto zapytać stomatologa jakiej ochrony wymagają Twoje zęby! Doświadczony dentysta pomoże ci zarówno właściwie dobrać twardość szczoteczki jak i rodzaj pasty do zębów.

O czym warto pamiętać? To, iż guma do żucia nigdy nie zastąpi prawidłowej higieny jamy ustnej, jeśli już to może ją jedynie lekko wspomóc! Warto dbać o regularne mycie zębów, bowiem prawidłowa ich higiena pozwoli Ci dłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem!

Opinie

Lubińska Stomatologia Ortodoncja
ul. Mazurska 3/1
Szczecin 70-424

tel: 535 083 300, 516 020 140

RODO