Dobry dentysta Szczecin – jak wybrać dobrego stomatologa?

Kiedy musismy poddać się leczeniu stomatologicznemu natury estetycznej, czy też w celu poprawy funkcji jamy ustnej, zawsze staramy się polegać na opiece jednego z najlepszych dentystów w okolicy. Każdy pacjent ma nadzieję, że znajdzie profesjonalistę, który potrafi wypowiedzieć się na temat rzeczywistej potrzeby leczenia a nawet odmówić konkretnego leczenia jeśli to konieczne, kierując pacjenta na bardziej odpowiedni w danym przypadku sposób leczenia.

Jak ropoznać dobrego dentystę?

Pacjentom, którzy nie są ekspertami w tej dziedzinie, z pewnością nie jest łatwo ocenić umiejętności dentysty. Skorzystaj więc z naszych wskazówek.

1. Tytuły i kwalifikacje

Jeśli potrzebujesz poddać się specjalistycznemu leczeniu, jak np. leczenie ortodontyczne, leczenie paradontozy, wszczepianie implantów dentystycznych musisz polegać na specjalistach w tej dziedzinie, czyli znaleźć lekarza stomatologa ze specjalizacją z ortodoncji, periodontologii, chirurgii szczękowo-twarzowej lub chirurgii stomatologicznej. Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę, że studia stomatologiczne na Uniwersytecie Medycznym trwają 5 lat, nastepnie odbywa się rok stażu i przystępuje do lekarsko- dentystycznego egzaminu państwowego, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty. W tym momencie lekarz dentysta może ubiegać się o przyjęcie na konkretną specjalizację z ulubionej dziedziny stomatologii jak np.ortodoncja, chirurgia szczękowo-twarzowa czy też periodontologia. Zazwyczaj tylko niewielki procent absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego ma szczęście dostać się na specjalizację. Poprzeczka jest wysoko a chętnych wielu. Czas kształcenia się na specjalizacji to około 3-4 lat, wiąże się to z odbyciem stażu w placówce akredytowanej pod okiem kierownika specjalizacji. W trakcie specjalizacji zgłębia się tajniki dziedziny, w której lekarz dentysta się specjalizuje. Prowadzi się leczenie ortodontyczne, lub zabiegi chirurgiczne pod okiem kierownika specjalizacji. Należy opublikować również artykuły zwiazne z dziedziną, w której dana osoba się specjalizuje. Tytuł spaecjalisty otrzymuje się dopiero po zdaniu państwowego egzaminu specjalizacyjnego z danej dziedziny stomatologii. Egzaminy takie odbywają sie tylko 2 razy w roku przed komisją skladajacą się z grona profesorów, kierowników poszczególnych Zakładów, Uniwersytetów Medycznych w Polsce. Częso zdarza się, że lekarz stomatolog nie tylko posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie stomatologii, ale również tytuł naukowy jak doktor nauk medycznych. Tutaj mamy znowu około 4 lata poświęcone wybranej dziedzinie stomatologii. Będąc na Studium Doktoranckim lekarz dentysta musi prowadzić badania naukowe, publikować artykuły i wreszcie obronić pracę doktorską, która jest zwieńczeniem badań w danej dziedzinie. Jednocześnie trzeba oczywiście prowadzić ćwiczenia akademickie ze studentami stomatologii na Uniwersytecie Medycznym. Nie sposób być niedouczonym lekarzem dentystą wykonując cały wyżej opisany wysiłek. Jak widać szkolenie lekarza stomatologa to około 6 lat, a w przypadku specjalisty z doktoratem czas szkolenia to aż 10-14 lat. W dzisiejszym świecie pełnym social media i reklam, którymi jesteśmy bombardowani z każdej strony łatwo zatracić jasne myślenie, dać się zachęcić pozornym zaletom lekarza jak niskie ceny, promocje, pseudo-kwalifikacje, marketing. Bardzo często zdarza się, że pacjenci zapominają, iż zdrowie należy powierzyć w dobre ręce. Najważniejsze są kwalifikacje i przygotowanie medyczne lekarza dentysty.

2. Dentysta godny zaufania- empatia.

Większość osób boi się dentysty. Niestety wizyta u dentysty wiąże się zazwyczaj z pewnym poziomem stresu i lęku. Dobry dentysta potrafi odpowiednio podejść do swojego pacjenta. Uspokoić i wytłumaczyć jak będzie wyglądało leczenie stomatologiczne. Komunikatywnść i empatia są bardzo ważne przy wyborze dobrego dentysty. Do miłego, uśmieczniętego Pana doktora, lub Pani doktor każdy przychodzi z przyjemnością i bez lęku.

Czasami pacjenci wstydzą się stanu swojego uzębienia i odwlekają wizytę u lekarza latami bojąc się reakcji dentysty na widok zaniedbanych zębów. Dentysta z empatią szybko zorientuje się, że pacjent jest zakłopotany i uspokoi go, że najważniejsze już ma za sobą. Odwaga, aby zgłosić sie na pierwszą wizytę po latach to pierwszy krok do pięknego i zdrowgo uśmiechu, będącego w zasięgu każdego pacjenta. W dzisiejszych czasach mamy wiele sposobów leczenia tańszych i droższych w zależności od preferencji pacjenta.

3. Modernistyczny gabinet stomatologiczny- jakość i postęp.

Oczywiście dentysta potrzebuje wyspecjalizowanego sprzętu, aby mógł/mogła leczyć pacjenta. Jakość jest niezwykle ważna. Gabinet stomatologiczny musi spełniać bardzo restrykcyjne normy higieny i bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wybrać nowoczesny i dobrze wyposażony gabinet gdzie uzyskamy pomoc na najwyższym światowym poziomie. Ważne będzie tu zastosowanie unitów /foteli stomatologicznych o wysokim standardzie, radiowizjografii o niskiej dawce promieniowania, oraz dużej precyzji. Nowością i ogromnym postępem są obecnie techiki cyfrowe i zastosowanie skanera 3d zamiast tradycyjnych wycisków co daje ogromną precyzję i pozwala na tzw. digital workflow. Wszystkie plany ortodontyczne, implantologiczne czy regeneracja kości są wtedy wykonywane z wielką precyzja i z zastosowaniem najnowocześniejszej techniki. Również prace protetyczne idealnie pasują w jamie ustnej pacjenta, jeśli są cyfrowo planowane i wykonywane na wirutalnych modelach.

Pamiętajcie dobry dentysta pomoże wam w osiągnięciu pięknego i zdrowego uśmiechu. Jak sama nazwa wskazuje lekarz dentysta leczy więc chodzi tu o wasze zdrowie,  a nie tylko o efekt estetyczny związany z białymi, prostymi zębami. Zdrowy układ stomatognatyczny to podstawa, za nim automatycznie idzie w parze  wymarzony, olśniewający uśmiech.

Opinie

Lubińska Stomatologia Ortodoncja
ul. Mazurska 3/1
Szczecin 70-424

tel: 535 083 300, 516 020 140

RODO